Choroby urologiczne

Kamica układu moczowego

Jest to choroba powodująca dolegliwości o różnym stopniu nasilenia, z ostrymi atakami kolki nerkowej włącznie. Nie leczona prowadzi do upośledzenia funkcji nerek, a w skrajnych przypadkach do ich niewydolności. W zależności od umiejscowienia oraz rozmiaru złogu, bądź złogów stosuje się różne techniki zabiegowe, oparte w większości na małoinwazyjnym, endoskopowym dostępie (PCNL, URSL, Cystolithotrypsia), bądź – ESWL - nieinwazyjne kruszenie kamieni  tak zwanymi „ultradźwiękami”. Techniki polegające na operacjach otwartych stosuje się obecnie w szczególnych przypadkach.

Kamica układu moczowego

URSL laserowy

PCNL

ESWL

Kamica układu moczowego
Kamica układu moczowego
URSL laserowy
URSL laserowy
URSL laserowy
URSL laserowy
PNCL
PNCL
ESWL
ESWL
ESWL
ESWL

Łagodny rozrost prostaty (gruczołu krokowego)

Około 30-50% mężczyzn po 50 roku życia odczuwa objawy tej choroby, takie jak:

  • częste oddawanie moczu w dzień i w nocy, ból przy oddawaniu moczu, parcia naglące, a nawet nietrzymanie moczu („popuszczanie”)
  • wąski strumień moczu, trudności z rozpoczęciem oddawania moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego, a w skrajnych przypadkach zatrzymanie moczu

Schorzenie to można leczyć  zachowawczo (leki doustne), a przy braku ich skuteczności operacyjnie.
Wachlarz operacji  obejmuje zabiegi małoinwazyjne – endoskopowe (TURP, laserowa waporyzacja gruczolaka prostaty), bądź w bardzo zaawansowanych przypadkach operacje otwarte.

 

Zapalenie prostaty (gruczołu krokowego)

Choroba dotykająca pacjentów w różnym wieku, mogąca przebiegać bardzo burzliwie z silnymi dolegliwościami bólowymi przy oddawaniu moczu oraz z wysoką gorączką, ale także spotykane są postacie o mniej agresywnej manifestacji, lecz trwające często miesiącami objawy, takie jak ból w kroczu, podbrzuszu, czy okolicy krzyżowej kręgosłupa, znacząco upośledzają funkcjonowanie mężczyzny zarówno w życiu rodzinnym, jak i zawodowym, prowadząc często do rezygnacji z ulubionych zajęć, bądź hobby.

Nietrzymanie moczu

Jest czynnikiem znacznie upośledzającym funkcjonowanie zarówno kobiet, jak i mężczyzn, ograniczając możliwości zawodowe, czy towarzyskie. Pacjent podporządkowuje całą aktywność życiową dostępności do toalety. Choć istnieją różne przyczyny nietrzymania moczu wiele z nich można leczyć z powodzeniem.

Nowotwory układu moczowego

Leczenie operacyjne to pierwsze ogniwo całego łańcucha terapeutycznego, na który składa się radioterapia, bądź chemioterapia. Jednak w wielu wypadkach warunkiem wyleczenia jest chirurgiczne usunięcie zajętego przez nowotwór narządu. W przypadku raków nerek istnieje możliwość usunięcia guza z pozostawieniem reszty zdrowego miąższu nerki.

Rak nerki

Rak pęcherza moczowego

Rak prostaty (stercza)

Rak nerki
Rak nerki
Rak pęcherza moczowego
Rak pęcherza moczowego
Rak prostaty (stercza)
Rak prostaty (stercza)

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji

To choroba dotykająca coraz większą rzeszę mężczyzn. Przyczyniają się do tego choroby cywilizacyjne, jak nadciśnienie, bądź zaburzenia w gospodarce tłuszczowej, ale też mało aktywny tryb życia. Wraz ze wzrostem świadomości w społeczeństwie rośnie oczekiwanie udanego życia seksualnego u coraz starszych mężczyzn. Pacjenci po operacjach urologicznych również oczekują zachowania sprawności seksualnej. W wielu tych wypadkach nowoczesna medycyna pomaga chorym.

Choroby neurologiczne

Choroby neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, udary mózgu i inne, objawiają się często pod postacią zaburzeń w oddawaniu moczu utrudniając dodatkowo funkcjonowanie.

Urazy rdzenia kręgowego – często sparaliżowani pacjenci są pozostawieni z cewnikiem „na stałe” w pęcherzu, co przyczynia się do ciągłego podtrzymywania infekcji w drogach moczowych. Brak należytej opieki urologicznej u takich chorych może skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem nerek.

Przetoki moczowe

To obecnie problem pacjentek leczonych operacyjnie lub radioterapią z powodu chorób narządu rodnego. Zdarzają się również w zapalnych, bądź w nowotworowych chorobach jelit. Najczęściej leczenie operacyjne jest leczeniem „z wyboru”.

Różne wady układu moczowego

Różne wady układu moczowego, takie jak zwężenie podmiedniczkowego odcinka moczowodu, nerka podkowiasta, odpływy pęcherzowo-moczowodowe, niezstąpione jądra, skrzywienia prącia, stulejka lub krótkie wędzidełko prącia wymagają korekcji chirurgicznej.